Czy wprowadzać ograniczenia w dostępie do e-papierosów? Czy obejmie je zakaz palenia w miejscach publicznych? Co mówi ustawa? Jak poradzili sobie z tematem e-papierosa sąsiedzi z Europy Środkowo-Wschodniej? Kancelaria e|n|w|c zbadała temat e-papierosa, dzięki współpracy z biurami w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.
Polska z e-papierosem ustach
W Polsce brak jest w tym momencie szczegółowej regulacji odnoszącej się konkretnie do e-papierosa. Zmiany do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych proponowane przez Sejmową Komisję Zdrowia starają się uregulować ten temat. Nie określają jednak jasno statusu prawnego e-papierosa oraz tego, jak zakwalifikować ten produkt, który nie jest wyrobem stricte tytoniowym. Jak potoczą się losy elektronicznego dymka?
„E-papieros to „nowość”, którą w tej chwili stara się zweryfikować praktyka. Dzieje się tak nie tylko w Polsce. Także nasi sąsiedzi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej „określają się” w tej kwestii. Kancelaria e|n|w|c zbadała temat e-papierosa, dzięki współpracy z biurami w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. To ważne, aby mieć świadomość rozwiązań prawnych przyjętych u naszych sąsiadów w regionie. W końcu to jedna wspólna przestrzeń prawa europejskiego” – mówi mec. Ewelina Stobiecka, partner zarządzający Kancelarią e|n|w|c w Polsce. „Tym bardziej, że w Polsce nie ma regulacji odnoszącej się bezpośrednio do e-papierosa. Zmiany dyskutowane w komisji Zdrowia a dotyczące e-papierosa właśnie przestały być tematem, gdyż usunięto z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jedyne zapisy odnoszące się do produkcji i dystrybuowania e-papierosów” – wyjaśnia mec. Stobiecka.
Wszystkie inne kwestie, które może przed nami postawić praktyka życia codziennego, jak reklama, palenie w miejscach publicznych będą musiały być rozstrzygane na bazie istniejącej regulacji przez analogię.
Elektroniczny dym nad Europą
W najbardziej powściągliwym z badanych krajów, na Węgrzech, e-papierosy są uznawane przez Węgierski Instytut Farmaceutyczny za rodzaj produktu farmaceutycznego, a więc dokonano wstępnej klasyfikacji produktu i to pomimo ostatecznego braku zgody co do tego czy e-papieros pomaga rzucić palenie czy nie.
W Austrii rozważania na temat statusu prawnego e-papierosa prowadzi się na bazie obowiązującego tam prawa, próbując odnaleźć możliwe zastosowania przepisów prawa farmaceutycznego czy medycznego. E-papieros nie podlega jeszcze żadnej kwalifikacji, mimo to podejście prawników austriackich jest w tym zakresie dość spójne. Jeśli e-papieros zawierałby jakiekolwiek substancje aktywne i odpowiadałby w związku z tym definicji „leku”, wówczas, aby rozpocząć dystrybucję potrzebna byłaby zgoda odpowiedniego organu.
tytuł : E-papieros: aspekty prawne w regionie CEE
oprac. : eGospodarka.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz