Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili badania na palących nastolatkach w wieku 15-21 lat. Wyniki pokazały, że palenie tytoniu w młodym wieku prowadzi do zaburzeń w rozwoju kory przedczołowej, która odpowiedzialna jest za podejmowanie decyzji oraz powoduje zmniejszenie aktywności mózgu.
Najpierw określono stopień uzależnienia każdego z palaczy. Następnie umieszczono badanych w urządzeniu do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, gdzie przeprowadzono właściwy test, tzw. Stop-Signal Task (SST). Zadanie polegało na jak najszybszym naciśnięciu guzika w momencie, gdy zapalała się strzałka, jednakże nie należało go naciskać, gdy wraz z pojawieniem się strzałki rozbrzmiewał sygnał dźwiękowy.
Wyniki pokazały, że im większy stopień uzależnienia nastolatka od tytoniu, tym mniejsza aktywność w korze przedczołowej odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji. Bardziej interesujące jest jednak to, iż mimo obniżonej aktywności wyniki testu SST były podobne w grupie palących i niepalących. Może to oznaczać, że poziom reakcji u palaczy jest rekompensowany przez inne ośrodki mózgu.
Być może nastolatki podejmują decyzję o rozpoczęciu palenia, ponieważ ich kora przedczołowa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i nie zdają sobie w pełni konsekwencji ze swoich wyborów. Kiedy zaczną już palić, opóźniają jej rozwój co z kolei utrudnia im podjęcie decyzji o rzuceniu nałogu.
Źródło: Kopalnia Wiedzy – Tytoń spowalnia rozwój mózgu u nastolatków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz